ایجاد حضور قانونی تجاری با ثبت شرکت تجاری در عراق

قانون شرکت های عراق شماره ۲۱ سال ۱۹۹۷ (اصلاح شده توسط رئیس ائتلاف  شماره ۶۴ در سال ۲۰۰۴) (قانون شرکت ها) اجازه می دهد انواع مختلفی از شرکت های تجاری  در عراق (از جمله اقلیم کردستان عراق) ثبت شوند.

برای سرمایه گذاران خارجی که قصد ورود به بازار عراق را دارند ، می توان از روش ثبت شرکت با مسئولیت محدود در عراق استفاده کرد: که به شرکت با مسئولیت محدود  مشهور به (LLC) می باشد .  که  نام کامل آن LIMITED LIABILITY CORPORATION  می باشد.

 در بخش زیر مروری بر ویژگی ها و الزامات اصلی ثبت شرکت تجاری در عراق می پردازیم.

طبق قانون شرکت ها ، سرمایه گذاران خارجی حق تأسیس شرکت تجاری در عراق را بدون  محدودیّت دارد مشروط بر  تصویب وزارتخانه ها  و  ادارات عراق دارند. به عنوان مثال ، ایجاد یک LLC در عراق فدرال که قصد دارد به خدمات نفت و گاز بپردازد نیاز به تأیید وزارت نفت عراق دارد.

در زیر برخی از خصوصیات مهم تأسیس LLC و تشکیل آن تحت قانون شرکتها توضیح داده شده است.

شرکت نامه  شرکاء  LLC سند حاکم  و همچوم اساس نامه بر آن است و باید حاوی موارد زیر باشد:

_ نام و شکل شرکت و اهداف آن.

– آدرس دفتر مرکزی  شرکت در عراق؛

– نام، آدرس، شغل و ملیت موسسین ؛

– سرمایه مشترک

حداقل سرمایه برای ثبت LLC

حداقل سرمایه LLC 1.000.000 IQD (معادل تقریباً ۸۵۰ دلار آمریکا) است. ارزش اسمی هر سهم باید یک دینار عراق باشد. قانون شرکت ها انتشار سهام با ارزش بالاتر یا پایین را منع کرده است. هنگام ثبت شرکت LLC ، سرمایه سهام باید کاملاً پرداخت شود. وجوه سپرده شده نقدی باید به یک حساب نزد بانکی که مجاز به فعالیت در عراق است واریز شود (چندین بانک خارجی وجود دارد که در عراق فعالیت می کنند مانند Standard Chartered و Is Bank) و در حساب مسدود می شوند ، تا زمانی که اسنادی به بانک ارائه شود که نشان می دهد تشریفات تأسیس شرکت در عراق   به پایان رسیده است از آن پس  وجوه نقدی سپرده شده قابل برداشت است .  سرمایه نقدی شرکت باید در شرکت نامه قید  شود ، و مقدار آن باید توسط همه بنیانگذاران تأیید شود.  قابل ذکر است ، در بخش نفت ، حداقل سرمایه تعیین شده برای ثبت شرکت در عراق توسط وزارت نفت عراق ۲ میلیارد IQD است.

سهامداران

یک LLC نباید بیش از ۲۵ سهامدار داشته باشد که ممکن است ترکیبی از اشخاص حقوقی و حقیقی باشد. LLC ممکن است توسط یک شخص واحد (از جمله شخص حقوقی) تأسیس شود ، بدون اینکه حداقل شرط لازم برای تعداد سهامداران وجود داشته باشد.

سرمایه سهام یک LLC به سهام غیر قابل تقسیمی است با ارزش واحد که به صورت مساوی تقسیم می شود و انتقال سهام نیز مجاز است.

اختیارات مدیر عامل و همچنین حقوق و پاداش وی توسط مجمع عمومی تعیین می شود. اختیارات مدیر عامل شامل صلاحیت  بر انجام کلیه معاملات و مشاغل مربوط به عملکرد فعالیت های عادی شرکت می باشد. طبق قانون شرکت ها ،  منوط به تصمیم مجمع عمومی ، مدیر یک LLC دارای همان اختیارات است و مشمول همان محدودیت هایی است که برای هیئت مدیره یک شرکت سهامی اعمال می شود. مدیر یک شرکت LLC می تواند به موجب تصمیم مقامی که وی را منصوب کرده است ، از سمت خود برکنار شود.

مسئولیّت شرکا

مسئولیت شرکای LLC در قبال اشخاص ثالث توسط قانون محدود است به میزان سرمایه گذاری آنها در سرمایه شرکت..

روش ثبت نام

یک سرمایه گذار که مایل به تاسیس شرکتی در عراق فدرال است باید  درخواست مربوطه را تکمیل کرده و به اداره ثبت شرکت ها در بغداد ارائه دهد.

این اقدام  باید شامل اطلاعات زیر در مورد نهاد تجاری پیشنهاد شده توسط ثبت شرکتها در وزارت تجارت عراق باشد:

  1. نام LLC؛

  2. نوع فعالیت تجاری؛

  3. آدرس تجارت ، شماره تلفن ، شماره نمابر و آدرس ایمیل ؛

  4. آدرس دفاتر خود در عراق ؛

۵ ساختار مالکیت (کاملاً متعلق به عراق ، به طور کامل یا تا حدی متعلق به خارج از کشور).

  1. اساسنامه

  2. اسناد خاص نیز باید برای ثبت نام LLC همراه با برنامه آن باید انجام شود.

دوره  زمانی برای ثبت شرکت در عراق

ثبت شرکت ها باید قبل از صدور گواهی ثبت نام برای LLC که متعلق به طرف های خارجی است ، موافقت وزارت کشور را بدست آورند. جدول زمانی بدین صورت است اگر کل سهامداران عراقی باشد به دو تا سه هفته و اگر سهامداران عراقی و ایرانی باشند سه هفته  زمان خواهد بود . همچنین تا صدور گواهی موقت ثبت شرکت نهایتا یک تا دو ماه زمان خواهد بود. و همچنین استعلامات و تاییدیه امنیتی  نیز می بایست انجام شود .با تجربیّات دکتر احمد ربیعی وکیل پایه یک دادگستری عراق نیازی به نگرانی در خصوص این قضیه نیست

پس از تأیید وزارت امور داخلی ، گواهی ثبت توسط اداره ثبت شرکت­ها صادر می شود. LLC پس از انجام اینگونه اقدامات  می تواند شروع به فعالیت قانونی در عراق نماید.